Zajímavosti

Vědecký název je odvozen z latinského struthio = pštros a camelus = velbloud, to odkazuje na suché prostředí, ve kterém žije.

Příbuzní pštrosa jsou nandu, emu, kasuár, kivi a vyhynulý pták moa.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení pštrosi nestrkají hlavy do písku. Tento mýtus zřejmě pochází od Plinia staršího, který napsal ve své knize Naturalis Historia, že když pštros strčí hlavu do keře, myslí si, že celé tělo je skryté.

Domorodci v Kalahari používají pštrosí vejce jako zásobníky na vodu. Nejstarší nálezy těchto cisteren pochází již ze střední doby kamenné před 60 000 lety.

Pštrosi se vyskytují v umění starověkých civilizací, jako je Mezopotámie a Egypt, kde se stala pštrosí pera symbolem spravedlnosti, nejspíš proto, že na rozdíl od per jiných ptáků jsou po obou stranách centrální osy (ostnu) stejně široká.

Římané používali pštrosy při hrách a také jako potravu.

Pštrosí peří se používalo v módním průmyslu 18. a 19. století, to způsobilo značný pokles početnosti těchto zvířat, a tak se začali chovat na farmách. Chování těchto ptáků se rozšířilo hlavně v 70. letech 20. století. Dnes se chovají hlavně pro maso, kůži a peří, ze kterého se vyrábí prachovky. Pštrosí kůže je zřejmě nejpevnější komerčně využívanou kůží.

Maso pštrosa chutná jako libové hovězí, má nízký podíl tuku a cholesterolu. Je bohaté na proteiny, železo a vápník.

Poměrně rozšířené je i ježdění na pštrosech, které pochází z jižní Afriky, ale rozšířilo se i v USA. Používá se při něm podobné vybavení jako při jízdě na koni, ale je těžší zvíře ovládat.

Za posledních 200 let populace těchto zvířat značně poklesla. Pštros je přesto řazen mezi relativně málo ohrožené druhy.

Pštros jako hlídač:
Pštrosa lze také využít jako dobrého hlídače – srovnatelného s velkým psem. Pokud pštros bude ochočen a vycvičen pro hlídání (podobné jako bojový výcvik) což stojí asi 15zl, bude tím nejlepším hlídačem vašeho statku, kterého si můžete představit. Jediná nevýhoda je, že než pštros začne být dobrým hlídačem musí být v areálu, který hlídá alespoň 1 týden. Z toho vyplývá, že u táborového ohně je tento hlídač k ničemu. Pštros si musí zvyknout na prostředí, které má hlídat. Potom ho ale ubrání před každým kdo překročí hranice. Pronikavým pískáním upozorní na narušení prostoru a pokud narušitel nebude nad jeho síly zaútočí na něj. K hlídání lze využít i celé hejno pštrosů. Pokud pštros hlídač dostane bojový výcvik může nosit ostruhy i helmici.

Co se pštros naučí:
Schopnosti:
Přeprava nákladů (jezdec, náklad i vozík)
Bojový výcvik
Hlídač